Zaloguj

Aktualności

17
listopad


2013-11-14
25 - lecie "Tkactwa Artystycznego" w DK Zacisze.
Otwarcie wystawy i Koncert Olgi Mieleszczuk

Już 25 lat istnieje pracownia tkactwa artystycznego w Domu Kultury „Zacisze”. Piękny wiek i piękne prace. Z okazji jubileuszu serdecznie zapraszam na otwarcie wystawy.

Pracownia tkactwa artystycznego w DK Zacisze obchodzi 25 lecie istnienia. To długi czas twórczy. Tkanie gobelinów może się przerodzić w niezwykłą radość tworzenia, o czym przekonało się przez te lata wiele osób z pracowni. W atmosferze wzajemnego wsparcia i miłych rozmów powstają kolejne dzieła. Tkanie gobelinów jest niezwykle czasochłonne, wymaga cierpliwości i wytrwałości. Ale uczy też pokory i dążenia do osiągnięcia celu. Pracownię – od początku jej istnienia – prowadzi Teresa Szczepańska, która służy wiedzą, warsztatem i doświadczeniem.

Wernisaż wystawy gobelinów pracowni tkactwa artystycznego Domu Kultury Zacisze odbędzie się 17 listopada, niedziela, godz. 17.00. Pracownia zaprezentuje ponad 50 gobelinów.

Sięgając do historii. Przez 25 lat uczestniczki około 1200 razy spotkały się w pracowni, tyleż samo razy wymieniały uwagi na temat tkactwa i powstających prac. Wykonały około 300 gobelinów o różnym stopniu trudności i tematyce. Ilość wykorzystanej włóczki można by mierzyć na kilometry, a nie metry. Wzięły udział w kilkudziesięciu przeglądach, konkursach i wystawach. Wraz z Domem Kultury „Zacisze” zorganizowały przegląd tkactwa, który spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Od kilku lat prezentują swoje prace na wystawach w kraju i za granicą.

Wciąż zadajemy sobie pytanie, co pociąga kolejne pokolenia w tkactwie artystycznym, sztuce uprawianej już od starożytności? Co jest w stanie zatrzymać artystów przy tak żmudnej pracy? Bo przecież stworzenie jednego gobelinu może trwać nawet kilka lat. Wszystko zależy od stopnia trudności projektu, czasu poświęconego tkaninie, umiejętności artysty i zgromadzonych materiałów. Jak widać wiele czynników składa się na sukces. Najważniejszym jest jednak pasja, która niewątpliwie towarzyszy naszym tkaczkom.

Otwarcie wystawy gobelinów pracowni tkactwa artystycznego Domu Kultury Zacisze uświetni

Koncert Olgi Mieleszczuk "Między Warszawą a Tel Awiwem"

Tanga, ballady, foxtroty, orientalne walce po polsku i hebrajsku

Zaskakująco zabrzmi słynna kołysanka Henryka Warsa „Ach śpij kochanie” po hebrajsku, czy Ostatnia niedziela jako Ostatni Szabat, śpiewana w latach 30-tych przez Ben Lewiego, czyli Adama Astona. Będą hebrajskie wersje polskich szlagierów, ale również polskie wersje, a właściwie parodie hitów Jidisz. Obok znanych tang międzywojennych żydowskich kompozytorów, pojawi się izraelskie tango Henryka Golda. Przeboje „alla orientale”, walce „mysterieuse” żydowsko-arabskie foxy z Warszawy i Tel Awiwu. Wszystko w nowych, lekko swingujących aranżacjach, w delikatnym balansie między piosenkami do tańczenia i rozmarzenia.
Skład: Olga Mieleszczuk - wokal, Hadrian Tabęcki - pianino, Wojciech Pulcyn – kontrabas

Olga Mieleszczuk
Pieśniarka, akordeonistka i badaczka wschodnioeuropejskich tradycji muzycznych. Motywem przewodnim jest dla niej muzyka żydowska z Polski. Urodzona w Warszawie, obecnie mieszka w Jerozolimie. Występowała m.in. w Lincoln Center w Nowym Jorku, Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Eden-Tamir Center w Jerozolimie, Muzeum Żydowskim w Oslo. Brała udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzyki żydowskiej, jak Yiddish Summer w Weimar, Warszawa Singera, Chutzpah! w kanadyjskim Vancouver, Festiwal Jidysz nad Morzem Martwym czy Festiwal Muzyki Żydowskiej w San Francisco. Współpracuje z organizacjami promującymi kulturę żydowską w Polsce i Izraelu. Jej autorska płyta „Pieśni Szettla” spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem krytyków i publiczności.

Hadrian Tabęcki
Jest kompozytorem, aranżerem, pianistą z Warszawy. Autorem muzyki do filmów (m.in.: „Lejdis” w reż. Tomasza Koneckiego), przedstawień teatralnych (dla Yidishpil Tel Aviv czy Teatru Żydowskiego Warszawa). Komponuje muzykę do wierszy i tekstów Wojciecha Młynarskiego, Wiesławy Szymborskiej, ks. Jana Twardowskiego i innych. Jest twórcą oratorium „Kantata-Pieśń Świata” do tekstów Starego Testamentu i innych. Jako pianista współtworzy zespoły Kameleon i Tngata Quintet, ma w swoim dorobku liczne nagrania dla rozgłośni radiowych i telewizyjnych. Laureat wielu nagród za twórczość artystyczną (m.in. za muzykę do spektaklu TV „Piękna Pani Sedenman”).

Wojciech Pulcyn
Jeden z najlepszych kontrabasistów jazzowych w Polsce. Ukończył Szkołę Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie na wydziale jazzowym. Laureat wielu nagród w konkursach muzyki jazzowej. Współpracuje z Teatrem Narodowym, skomponował muzykę dla słynnego spektaklu „Transatlantyk” Teatru Montownia. W tym roku, wraz z pianistą B. Hołownią, wydał płytę z utworami Henryka Warsa jednego z najwybitniejszych kompozytorów dwudziestolecia międzywojennego.

17 listopada, niedziela, godz. 17.00
Wstęp wolny.



DOM KULTURY „ZACISZE”
ul. Blokowa 1, 03-641 Warszawa
tel. 22 679 84 69, fax 22 743 87 10

sekretariat@zacisze.waw.pl
dk@zacisze.waw.pl
www.zacisze.waw.pl

 







Pozostałe wpisy


Korzystamy z plików cookie tylko w stopniu niezbędnym do działania strony. Możesz je zablokować poprzez zmienę ustawień przeglądarki.
Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności". wiem, zamknij